Николай Кръстев, главен редактор СПРИНТ
От началото на годината БФПС въведе рекорди за всеки набор, в който е съответният плувец от 12 до 17-годишна възраст. Преди това са най-добрите постижения за най-малките и после - рекордите за мъже и жени, а желателно - и за ветерани.
Абсолютно логичен ход, чиято най-важна цел е подрастващите плувци да могат адекватно да се сравняват с резултатите на най-именитите си предшественици, когато са на една и съща възраст.
И когато са по-бързи от тях заслужено и гордо да стават национални рекордьори. В съответната дисциплина за съответната възраст.
Да, ама не!
Оказва се, че в базата данни, с които разполага БФПС, има празнини, пропуски или направо дупки. Просто през годините не са водени толкова старателно и съзнателно най-добрите постижения на всеки набор, най-малкото защото рекордите по същото време са се записвали в други възрастови граници, обединяващи по два набора.
И се получават конфузни ситуации.
Като това да се окаже, че едно постижение според официалния сайт на БФПС днес да е рекорд за съответната възраст. А междувременно в социалните мрежи или в плувните сайтове да се появи информация, че за същата възраст има по-силно време от записаното в днешния регистър на федерацията. И така в доста дисциплини...
Негативите от подобно развитие на нещата са в няколко посоки.
Разочарованието на съответния състезател в днешно време няма как да не е голямо, след като той така или иначе в един момент може да се окаже, че не е наясно дали въобще е национален рекордьор или не.
Няма как да няма огорчение и у плувеца, постигнал по-добро време като млад от обявения нов днешен рекордьор, но старото постижение по една или друга причина не е признато или дори просто забравено.
В крайна сметка всичко рефлектира върху БФПС, която има най-голяма полза рекордите в съответните възрасти да са абсолютно верни.
Навсякъде по света плувните централи имат т. нар. „swimming recorder”. Или казано на български - „регистратор на националните плувни рекорди“.
А всяка федерация след това утвърждава рекордите в зависимост от това дали постиженията са поставени при съответните регламентирани условия.
Въпросният специалист най-често е хоноруван служител на съответната национална федерация, много по-рядко – щатен. Случва се „рекордерът“ да е и независим статистик, който контактува с плувната централа при съответни условия, договорени между двете страни.
У нас тази роля безспорно най-добре би изпълнил Румен Атанасов, който разполага с най-богата база данни, попълвана повече от четири десетилетия.
Въпросът е БФПС и статистикът, които гледат в една посока, най-после да започнат си сътрудничат. Което със сигурност е въпрос само на един разговор.
Защото интересите на всички го изискват – и на плувната централа, и на треньорите, и на журналистите. И най-вече на плувците – млади и стари.
Затова – нека въведем ред в плувните рекорди!
Някои постижения, които в момента не се водят като републикански рекорди
15 г. юноши Георги Михалев 100 м гръб 59,12 сек 06.08.1983 Милюз (Франция)
15 г. юноши Георги Михалев 200 м гръб 2:08,00 17.07.1983 Букурещ
13 г. момичета Георгия Кадоглу 100 м бруст 1:14,31 мин 03.12.2011 Солун
13 г . момичета Георгия Кадоглу 200 м бруст 2:36,66 мин 04.12.2011 Солун
14 г. момичета Любомира Гинева 50 м гръб 31,63 сек 27.07.2006 София
15 г . девойки Ваня Аргирова 400 м св. стил 4:28,52 мин - -